Uczenie się drogą do zwycięstwa

,,Ucz się, ucz, ponieważ nauka do potęgi klucz! ” – zapewne nie raz usłyszałeś to od osób bardziej wprawionych. Jedni mówią, że czas zdobywania wiedzy jest niezwykły, a inni, że wspominają go jako najokropniejszy czas w ich życiu. Jak jest naprawdę? Nie można tego ustalić, bo dostrzegalnie widać, że zdania są różne.

Każdy po ukończeniu szkoły wystawia indywidualną opinię na ten temat. Można zaobserwować, że osoby, które aktualnie się uczą częstokrotnie narzekają, ale z drugiej strony na myśl przychodzą historie mamy, w których tak niesamowicie szczęśliwie wspomina czasy przebyte w szkolnej ławce. Zdaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi ludźmi, a ich nastawienie zdumiewało. Zdarzały się oczywiście wyjątki.

W dzisiejszych czasach też są, aczkolwiek zwykle w przeciwną stronę. Słowo „nauka” jest rozumiana przez każdego odmiennie. Trzeba na to spojrzeć stronniczo. Niektórzy lekcją nazywają całe swoje życie. Uzyskują wiedzę, którą mogą umieścić w poszczególnej dziedzinie, chociaż nie twierdzą, że jest to zasługa szkoły. Natomiast są osóbki, dla których edukacja kojarzy się jedynie z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by rzec, że w każdym z tych stwierdzeń jest odrobinę słuszności.

Nie można zapominać, że ludziom, którzy edukują się, mają dobre wyniki jest swobodniej w życiu, bo trafić na odpowiednie studia nie jest tak bardzo łatwo. Jeśli ktoś chce kształtować się w kierunku np. medycyny, nauka jest konieczna, a zdobyta wiedza będzie partnerować przez cały czas wykonywania swojego zawodu. Żadna omyłka nie jest dozwolona. Osoby, które mają kłopoty z opanowywaniem wiedzy, mogą się kształtować praktycznie. Praca fizyczna góruje nad umysłową. To jednak nie powinno zniechęcać młodych osób do zdobywania wiedzy, ponieważ z czasem docenią te godziny przebywane na mozolnym powtarzaniu usypiającego materiału na sprawdzian.

Reasumując: zdobyta wiedza i umiejętności towarzyszą nam nieustannie, a przykładem może być czytanie i pisanie. Nauka wydaje niemało kluczy, a jedynie do nas należy decyzja czy ich użyjemy.